• Світлана Махонько

♻️ Zero Waste FashionUA - проєкт для креативних підлітків

А ви знали, що стратегічний напрям свідомої моди, так званий Zero Waste, не новинка. Безвідходним методом крою, для створення ошатних строїв, споконвіку користувались наші предки. Як зберегти вивірений віками сталий дизайн й адаптувати його до потреб тинейджерської аудиторії, знає команда освітнього проєкту Zero Waste FashionUA. Її ініціатива стала відкриттям літа 2020.


Якщо вам не байдуже хто і як створює одяг, ви чули про вплив швидкої моди на екологію й готові змінити споживацьке ставлення, тоді вам точно варто знати про унікальний проєкт «Zero Waste FashionUA: Національні традиції українського крою – крок у майбутнє!», який ініціювала Школа кравецької майстерності та дизайну Tailors School. Ідею створення спеціального курсу для підлітків 9-13 років, підтримав Український культурний фонд. Мета - навчити підлітків мислити екологічно і створювати сучасні речі без шкоди довкіллю. З понад 58 кандидатів, відкритим голосуванням, було обрано 9 дівчат. До фокус-групи увійшли:


· 11-річні Ніка Тенькова та Вероніка Данильченко з Києва.

· Стела Шиколенко, 13 років, с. Чубинське, Бориспільський р-ну.

· Таня Чмихун, 9 років, м. Вишневе.

· 10-річна Поліна Баранова та 13-річна Діана Литвиненко з Києва

· Василина Федосєєва, 9 років, м. Ірпінь.

· Вероніка Присяжнюк, 10 років, с. Високе, Житомирська обл.)

- Та 11-річна киянка Божена Дудар.

Амбасадоркою проєкту стала дивовижна Христина Патик - співзасновниця широковідомого, українського бренду «ЗЕРНО» та одноіменної просвітницької платформи «Зерно для екологічно свідомих людей». Христя переконана що метод безвідходного крою (так званий Zero Waste) має переживати певну видозміну і адаптацію до сучасності. Це єдиний спосіб, як ця традиція може вижити. І найкращим чином, каже вона, з цим можуть впоратись саме підлітки.


У чому переваги крою 𝗭𝗲𝗿𝗼 𝗪𝗮𝘀𝘁𝗲?

Безвідходний крій лежить в основі створення одягу усіх народів світу. Сучасний принцип «Zero Waste» грунтується на трьох «R» – Reduce, Reuse, Recycle (скорочення, повторне використання і переробка). Відповідно Zero Waste Fashion сповідує скорочення або відсутність текстильних відходів при виробництві одягу і є частиною більш широкого поняття sustainable fashion. Одяг створений за методом «нуль відходів» - це одяг поза часом! Легкий у пошитті і дуже зручний!


За умовами проекту, учасниці мали розробити власну капсульну колекцію стійкого одягу за методом безвідходного крою Zero Waste (у перекладі «нуль відходів»). Намалювати ескізи шести образів, розробити декор та обґрунтувати філософію своєї колекції. Самостійно відшити візитівку своєї капсульної колекції - один повний лук та аксесуар з екологічних тканин українських виробників (льону та коноплі).Протягом двох тижнів креативні тинейджерки вчились створювати актуальний одяг поза часом. Крок за кроком опановували кравецьку науку під керівництвом кращих педагогів Tailors School, які дослідили технологію крою Zero Waste, принцип її застосування в сучасному одязі, та мають чималий досвід викладання початківцям. Автор освітнього курсу Антоніна Баранова каже, що унікальною, ініціативу зробила не лише практична частина курсу. Значний обсяг корисних знань, дівчата отримали від «зіркових» спікерів та менторів проєкту. Серед них величини української фешн-індустрії: стиліст-іміджмейкер Кирило Савченко, дизайнерка Лілія Братусь, засновниця соціально-відповідального бренду з переробки банерів RE:ban Дар’я Антоненко, дизайнерка викладачка кафедри дизайну та реклами КПУ ім. М.П. Драгоманова Лілія Дерман, засновниця стійкого бренду АМА Віка Макаревич та ідеологиня молодіжного бренду Gora Gala Гала Васеніна.


За словами СЕО Tailors School, членкині Міжнародного жіночого клубу IWCK Ірини Петренко, команда налаштована на успіх, але результат вже перевищує очікування. Загалом учасниці проєкту відшили більше 30 одиниць одягу! Луки розроблені дівчатами, вдало поєднали традиційний крій, метод «нульових залишків», натуральні матеріали і новітні технології, що відповідають уподобанням тинейджерської аудиторії. Ці підлітки не бояться експериментувати, адже одним із завдань була необхідність проявити творчість, а не зробити репліку на вже існуючу автентичну річ.


З перших було зрозуміло, що прийшли мотивовані підлітки з усвідомленим бажанням проявити себе у фешн-дизайні. А найстарші, незважаючи на те що їм лише тринадцять (!), вже бачать дизайнерську справу свою майбутньою професією. Стела Шиколенко планує заснувати власну торговельну марку стійкого одягу. А Діана Литвиненко в майбутньому планує сама відкрити школу для юних дизайнерів.

Освітню ініціативу Tailors School, підтримали знакові особистості. Побажання для натхнення дівчатам надіслали: генеральна директорка Глобального договору ООН в Україні Тетяна Сахарук, голова департаменту комунікацій Ukrainian Fashion Week Дар’я Марусик, консультантка зі сталого розвитку Клавдія Шевелюк та Оксана Дево. Заснований нею бренд спеціалізується на виробництві домашнього текстилю з конопляного волокна - традиційної для України промислової сировини, екологічної в усіх сенсах.


УСІ ПОБАЖАННЯ МИ ЗІБРАЛИ ТУТ:


https://www.facebook.com/SustainabilityUA/photos/pcb.3542562815787265/3558646397512240/

Практична частина проєкту тривала заявлені два тижні з 20 липня по 4 серпня. Та це був лише початок яскравої історії Zero Waste FashionUA - освітнього проєкту ДЛЯ підлітків і ПРО підлітків. Наприкінці серпня «візитівки» капсульної колекції учасниць були представлені на подіумі Grand Hall Khreschatyk. Прем’єрна презентація стала родзинкою "зоряного" шоу-показу «StarKids Fashion Show», сезону Літо 2020. Юні дизайнерки вперше відчули себе в ролі творців одягу. У них брали інтерв’ю. А луки, які дівчата створили протягом проєкту, демонстрували їхні однолітки - кращі моделі аґентства StarKids .


Згодом команда «Tailors School» занурилась в інтерактивний простір презентацій та актуальних кейсів BE SUSTAINABLE! Fashion Summit - освітнього заходу від Ukrainian Fashion Week, що об’єднує провідних експертів сфери Sustainability України та світу. Та отримала несподівану можливість розповісти про проєкт Zero Waste Fashion UA широкі аудиторії.


Наступний показ сталої колекції, створеної за традиційним народним методом безвідходного рою (Zero Waste), відбувся на відкритому майданчику в межах проведення широкомасштабного Дня знань! Цього разу колекцію учасниць Zero Waste Fashion UA, демонстрували моделі Дитячого продюсерського центру Babyphotostars.Професійна фотосесія, яку ми провели у студії FINE GOLD вкотре довела, що створена учасницями колекція "поцілила у яблучко". Однолітки наших дівчат - діти-моделі, що демонстрували створені в ході проєкту стійкі луки, були у захваті від побаченого. Власне, ці фото кажуть самі за себе.Одним з найважливіших досягнень проєкту стала розробка методичного посібника з пошиття п'яти базових речей за методом "нуль відходів" та створення чотирьох відео-майстеркласів для початківців.Усі ці матеріали викладені у вільний доступ, і тепер навчитися створювати завжди актуальні речі зможе будь-хто, незалежно від віку та кравецьких навичок.


МАЙСТЕРКЛАС МОЖНА ПОДИВИТИСЬ ТУТ:

https://www.facebook.com/TailorsSchool/videos/708444416421695

Згодом результати унікальної ініціативи були представлені на щорічній Міжнародній виставці HENDMADE-Expo. Презентація зібрала людей різного віку, але однаково захоплених ідеєю створення сучасних луків на основі споконвічних народних традицій.Усі присутні мали можливість пощупати, розгледіти, а то й приміряти роботи дівчат на себе! Їхні схвальні відгуки вкотре довели, що у проєкту є майбутнє, і навіть більш яскраве, ніж думалось на початку.


З словами Ірини Петренко, у жовтні на дівчат чекає участь у позаконкурсному показі стратегічного партнера проєкту Міжнародного конкурсу молодих дизайнерів NEW FASHION ZONE. «Запевняю нам буде що показати. Учасниці, які продовжили працювати над створенням власної сталої колекції у стилі «family look», відшили надзвичайно елегантні та сталі образи для себе та рідних. У людства є шанс, якщо діти стануть амбасадорами прогресивних ідей».


Проект відбувається за підтримки Український культурний фонд

Організатор: Школа кравецької майстерності та дизайну «Tailors Sсhool»

Стратегічний партнер: Платформа NFZ (Конкурс молодих дизайнерів New Fashion Zone)

Амбасадор: засновниця бренду живого одягу ЗЕРНО Христя Патик

Контакти: (095)137-44-22 (telegram, viber, whatsapp). Координатор: (095) 356 80 44

Локація: м.Київ, вул. Ярославів Вал, 26-Б, оф.

Інформація публікується з просвітницькою метою та є відображенням безмежної кількості світових ідей у сфері Sustainability.


Просмотров: 459Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все